Громадська організація «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини»

Громадська організація «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини» – українська організація культурно-просвітницького спрямування, що є правонаступницею товариства «Просвіта», заснованого на початку 1907 р. групою миколаївських ентузіастів на чолі з Миколою Аркасом. 16 лютого 1907 р. на засіданні Миколаївського присутствія під головуванням миколаївського градоначальника, контр-адмірала В. Зацаренного товариство було зареєстроване та затверджений статут, підготовлений миколаївським педагогом і художником Ю. Маковським, в якому було вказано, що мета діяльності організації – допомогти розвитку української культури і просвіті українського народу його рідною мовою. Урочисте відкриття відбулося 25 лютого 1907 р. На зборах, що відбулися цього ж дня, з-поміж 150 присутніх головою обрали М. М. Аркаса. У складі товариства діяли 4 відділи: літературно-науковий, артистично-музичний, книгарні і книгозбірні, господарський.

Миколаївська «Просвіта» організовувала літературно-музичні вечори, відзначала Шевченківські роковини, здійснювала постановку вистав, лекційну діяльність. Лекції присвячувались історії України, відомим культурним діячам – І. Котляревському, М. Заньковецькій, П. Ніщинському, І. Карпенку-Карому, Б. Хмельницькому. Щорічними були концерти-звіти.

Після смерті М. Аркаса (1909) «Просвіта» працювала під керівництвом голови ради, який обирався щорічно.

У роки Першої світової війни товариство надавало пожертви військовим госпіталям, благодійницьким організаціям та діючій армії, спонсорувало Тетянинський комітет допомоги потерпілим від війни. У 1916 р. проведено 20 концертів та вистав у міських госпіталях.

У 1917 р. діяльність товариства активізувалася серед сільського населення. Засновано організації у селищах Сухий Єланець, Снігурівка, Лиса Гора, Новогригорівка, Євгенівка, Софіївка, Мар'ївка. Впорядковувалися народні читальні, утворювалися співочі гуртки. Найбільше уваги приділялося поширенню книжок. Товариство брало участь у заходах політичного спрямування, організовувало мітинги, маніфестації.

13 червня 1920 р. Миколаївська «Просвіта» на загальних зборах прийняла «радянський» зразковий статут, що передбачав її функціонування «на соціалістичних засадах». Товариство брало участь у відкритті клубів, дитячих садків, музеїв, організовувало народні хори, влаштовувало виставки картин, літератури, проводило вечори.

У 1924 р. товариство «Просвіта» було ліквідоване радянсько-комуністичною владою «як осередок українського буржуазного націоналізму».

З початком перебудови й національного піднесення в Україні за ініціативою активного населення у 1989 р. виникло Миколаївське обласне товариство української мови імені Тараса Шевченка. 22 березня 1989 р. на установчих зборах було обрано правління, до якого увійшли письменник В. Бойченко (голова), інженер В. Сліпець (заступник голови), агроном Ф. Грозов (секретар). У грудні 1992 р. товариство було перейменоване на Миколаївську обласну організацію Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

У 2018 р. товариство було перейменовано на Громадську організацію «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини», на загальних зборах прийнята нова редакція статуту.

У різні роки товариство очолювали М. Загородній, Н. Огренич, І. Марцінковський. З 2019 р. головою товариства є О. Мачула.

Голова громадської організації «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини» Олександр Мачула

Метою цієї громадської просвітницької організації є утвердження української мови як єдиної державної мови в усіх ділянках суспільного життя, національно-державне відродження і розвиток української мови і культури, духовності, моралі, формування національної та державницької свідомості українців, почуття українського патріотизму, поширення знань серед населення.

Члени відродженої «Просвіти» продовжують справу, розпочату її засновниками:

  • активно беруть участь у патріотичних заходах на утвердження і розбудову української держави (агітації, лекції, мітинги);
  • проводять освітні заходи (лекції, виставки, конкурси, вечори тощо);
  • здійснюють науково-дослідну діяльність, спрямовану на дослідження історії й культури краю з оприлюдненням результатів своєї діяльності;
  • організовують концертно-мистецькі заходи;
  • видають книги, що пов’язані з Миколаївщиною.

Дізнатися про діяльність організації можна на сторінці у соціальній мережі «Фейсбук».