Друзі! Фахівці Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека підготували до 115-річчя заснування Миколаївського товариства «Просвіта» бібліографічний покажчик «Слово і пам’ять аркасівська» (упорядник М. Тасинкевич, редактор Л. Голубенко). Фактично, це видання – перша спроба узагальнити та розкрити багатогранну працю культурно-освітнього товариства, що діяло в різні роки на території Миколаївщини.
У 1907 р. педагогом і художником Ю. Маковським було підготовлено статут миколаївського товариства «Просвіта», в якому вказувалася мета діяльності: «Допомогти розвиткові української культури і просвіті українського народу його рідною мовою». Одним із засновників і довічним членом цього товариства був Микола Миколайович Аркас. Про ці та інші факти ви можете дізнатися з нашого видання.
Авторами вступних статей стали уповноважений із захисту української мови, кандидат філологічних наук, професор Т. Кремінь, голова Громадської організації «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини» О. Мачула та кандидат філологічних наук, голова Миколаївського міського осередку ім. Миколи Аркаса Громадської організації «Українське товариство «Просвіта» Миколаївщини» В. Руссова.
Видання містить розділи:
-Історія миколаївського товариства «Просвіта» (1907-1924)»;
-Роки вимушеної перерви (1925-1988);
-Відродження миколаївської «Просвіти»;
-Сучасний етап розвитку товариства (1989-2022);
-Відомі діячі миколаївської «Просвіти»;
-Миколаївська Шевченкіана;
-Медалі, відзнаки, жетони миколаївської «Просвіти»"
-Увічнення пам’яті членів «Просвіти»;
-додатки, до яких увійшли рідкісні світлини, вірші миколаївських поетів про М. Аркаса тощо.
Покажчик стане у нагоді історикам-краєзнавцям, літературознавцям, просвітянам, викладачам та студентам вищих навчальних закладів освіти, журналістам, бібліотечним працівникам та усім шанувальникам просвітницької діяльності та продовжувачам українських традицій.
З покажчиком можна ознайомитися на сайті бібліотеки за посиланням http://www.reglibrary.mk.ua/arc/prosvita.pdf, або ж завітавши до бібліотеки.