Перша українська гімназія бере свій початок з 1863 р., коли було відкрито Миколаївське жіноче училище I-го розряду. З 1864 до 1870 р. мало назву – Миколаївське Маріїнське жіноче училище I-го розряду, з 20 вересня 1870 р. до 1918 р. – Миколаївська перша Маріїнська жіноча гімназія. У радянські часи у цій будівлі знаходилася середня школа № 5, у 1993 р. вона була перейменована на Українську педагогічну гімназію, що у 1998 р. реорганізована у Першу українську гімназію. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 104-р гімназії присвоєне ім’я видатного українського історика, композитора, громадського діяча Миколи Аркаса.
Будинок Першої української гімназії імені Миколи Аркаса (вул. Нікольська, 34) включений до державного списку нерухомих пам’яток архітектури місцевого значення як будинок школи, де навчався В. Хоменко, юний розвідник, учасник підпільної організації «Миколаївський центр», та як будинок Маріїнської гімназії, збудований у 1892 р. за проєктом архітектора С. О. Штукенберга.
Сьогодні Перша українська гімназія – загальноосвітній навчальний заклад ІІ-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням української та англійської мов, що здійснює науково-теоретичну, загальнокультурну підготовку учнів. Головна мета гімназії – надання обдарованим і здібним дітям оптимальних можливостей для отримання різнобічної освіти, реалізація творчих здібностей і нахилів дітей в ім’я збагачення інтелектуального потенціалу як найвищої цінності нації, відродження й утвердження національної культури, духовної єдності громадян України.
Однією з особливостей навчально-виховного процесу в закладі є участь дітей у пошуково-до
слідній роботі, завдяки якій формується особистість, розвиваються творчі здібності учнів, життєві компетенції. Активно працює наукове товариство гімназистів «Інтелектуал», до якого входять учні 8-11-х класів, серед них - члени обласного територіального відділення МАН України. Щорічно учні гімназії є переможцями Всеукраїнських учнівських предметних олімпіад.
З метою вшанування пам’яті видатного земляка М.М.Аркаса в центральній частині приміщення встановлено його скульптурну фігуру, в музеї історії гімназії створена тематична експозиція, присвячена життю і творчості Аркаса. Щорічно з 1994 р. у січні проводяться Аркасівські читання за підсумками пошуково-дослідницької діяльності учнів. Здійснюється співпраця з Христофорівською ЗОШ Баштанського району Миколаївської області. За результатами навчального року кращі учні 10-х–11-х класів нагороджуються благодійною грошовою премією імені Миколи Аркаса.
Дізнатися про діяльність навчального закладу можна на вебсайті.